◊ Szlachetny bierze prawość za podstawę. Przez obyczajność wciela w życie. Przez skromność ją uzewnętrznia. A szczerością doskonałość osiąga.

Konfucjusz

◊ Władza grzebie tych, którzy ją sprawują. Kto się prawa uczy, a nie wykonywa jego przepisów, ten chybił celu swego bytu.

hebrajskie

◊ Czego nie zabrania prawo, zabrania wstyd.

Seneka

◊ Gdzie rządzi siła, tam prawo bezsilne.

Menander

◊ Prawo to zaszczepiony w naturę najwyższy rozum, który nakazuje, co trzeba czynić, i zakazuje, czego czynić nie należy.

Cyceron

◊ Ani z edyktu pretora, jak wielu teraźniejszych prawników, ani z XII Tablic, jak dawniejsi, ale ze źródeł najgłębszej filozofii czerpać trzeba naukę prawa.

Cyceron

◊ Zbyt ścisłe stosowanie prawa największą bywa niesprawiedliwością.

Cyceron

◊ Prawo to sztuka tego, co dobre i słuszne.

Celsus

◊ We wszystkich sprawach zasada sprawiedliwości i słuszności winny mieć pierwszeństwo nad zasadą ścisłego przestrzegania prawa.

rzymskie

◊ Najlepszym wsparciem dla państwa są: przykład dobrego władcy, jego mądrość, bezustanna czujność, nieskazitelność urzędników, świętość kapłanów, doskonali nauczyciele, sprawiedliwe prawa, umiłowanie i pielęgnowanie cnoty.

Erazm z Rotterdamu

◊ Równość, wolność i własność są najpotrzebniejszym i najprostszym wnioskiem z praw człowieka.

Stanisław Staszic

◊ Sprawiedliwość naturalna i powszechna sprawiedliwość prawna są podstawą moralności i ta moralność winna kierować wiedzą prawniczą.

Paul Tiry d’Holbach

◊ Postępuj tylko według takiej maksymy, dzięki której możesz zarazem chcieć, żeby stała się powszechnym prawem.

Immanuel Kant

◊ Człowiek ma naturalne prawo do należnego mu szacunku, do posiadania dobrej opinii, do wolności w poszukiwaniu prawdy oraz — przy zachowaniu zasad porządku moralnego i dobra ogółu — do wypowiadania i rozpowszechniania swych poglądów oraz swobodnej twórczości artystycznej.

Jan XXIII

◊ Tylko wówczas bowiem owo dobro wspólne, któremu służy w państwie władza, jest w pełni urzeczywistniane, kiedy wszyscy obywatele mają pewność swoich praw.

Jan Paweł II

◊ Nie ma nic niemoralnego w takim układaniu swoich spraw, które skutkuje płaceniem tak niskich podatków, jak to tylko możliwe. Każdy tak czyni, bogaty i biedny, obaj moją do tego pełne prawo.

Leamed Hand, Sędzia Sądu Najwyższego USA

◊ Istnieją dwie pokojowe formy przemocy: prawo i przyzwoitość.

Johann Wolfgang Goethe

◊ Wolność jest to prawo czynienia wszystkiego tego, na co ustawy pozwalają.

Charles Louis de Secondat Montesquieu (Monteskiusz)

◊ Nikt nie jest patriotą, gdy chodzi o podatki.

George Orwell

◊ Nie ma takiego okrucieństwa  ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy.

Alexis de Tocqueville

◊ Szlachetny każdą rzecz z wielu stron ogląda i nie ma uprzedzeń.

Konfucjusz

◊ Jeśli rządowa machina wymaga od Ciebie, abyś był pośrednikiem niesprawiedliwości, wtedy powiadam Ci: złam prawo.

Henry David Thoreau

◊ Dobre prawo wymaga właściwych wykonawców. Tylko niesprawiedliwość znajduje się zawsze we właściwych rękach.

Marek Safjan, prezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 1998–2006, sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości

◊ Jest oczywistym i banalnym stwierdzeniem, że pomiędzy prawem i moralnością nie można stawiać znaku równości.

Marek Safjan, prezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 1998–2006, sędzia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości

◊ Sens współczesnych konstytucji polega na tym, że ograniczają władzę, także suwerena, prawami człowieka. A demokracja to ustrój, w którym władza większości jest ograniczona przez prawa mniejszości. W społeczeństwach XXI wieku podstawą legitymacji władzy nie jest jedynie wynik wyborów, ale także przestrzeganie praw człowieka.

Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista 

◊ Państwo dereguluje, pozbywa się odpowiedzialności, przekazuje, co może, umowom i wolnemu rynkowi. I nie dba, by organy państwa zachowały nadzór nad tym, co jest jego konstytucyjną powinnością. Jeśli państwo o ten nadzór nie zadba, to będziemy jak te barany: pędzone może nie na rzeź, ale pod spadającą pięść wolnego rynku.

Ewa Łętowska, pierwszy polski rzecznik praw obywatelskich (1987–1992), sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego (1999–2002) i Trybunału Konstytucyjnego (2002–2011)